Wiosenny czas

Po okresie zimowym warto rozruszać mięśnie i spalić nadmiary tkanki tłuszczowej

0 264

 

Przebudzenie kleszczy

Z początkiem wiosny, już w temperaturze +5 st. C budzą się do żerowania kleszcze; nic więc dziwnego, że nasi czworonożni milusińscy mogą już teraz mieć problem z tymi pasożytami i chorobami, które przenoszone są przez kleszcze. Warto je przed nimi skutecznie zabezpieczyć, tym bardziej, że cała zima była dość łagodna, więc kleszcze bez problemu przeżyły i żerują już teraz. Na rynku pojawił się nowy preparat, bardzo skuteczna alternatywa dla przeciwkleszczowych kropli i obroży: preparat jest smakową tabletką do żucia i zabezpiecza psa na okres trzech miesięcy. Ma jeszcze tę zaletę, że jest bezpieczny dla alergików i dzieci bawiących się z czworonogami, przytulających się do nich, bo substancja bójcza nie jest wdychana. Bravecto działa inaczej niż dotychczasowe, popularne preparaty przeciw kleszczom: pasożyt wbija się w skórę i w tym momencie otrzymuje śmiertelną, paraliżującą dawkę trucizny, zanim zdąży cokolwiek wstrzyknąć do krwi zwierzęcia.

Wiosenne choróbska

Zmienna pogoda to czas obniżonej odporności i rozwoju różnych chorób wirusowych. Na niektóre nie ma skutecznych szczepionek i dlatego jeżeli u psa pojawiają się pierwsze objawy infekcji, trzeba niezwłocznie zasięgnąć porady weterynarza. Niektóre wirusówki potrafią rozwinąć się w ciągu kilku godzin tak, że trudno je zwalczyć domowymi sposobami.

Wiosna to czas rui i zalotów, warto więc pamiętać o tym, że psy będą zlizywać ślady moczu suk, niesterylizowane suczki mogą mieć cieczki i bywa, że niektóre z samic przechodzą tzw. utajone ruje – bez zewnętrznych objawów takich, jak plamienie. Zlizywanie przez psy śladów po sukach to zwiększone ryzyko infekcji gardła, biegunek, czy zakażeń pasożytami wewnętrznymi.

Na zdrowie!

Pamiętajmy także o tym, że wiosna – najpiękniejszy czas w przyrodzie – to okres, w którym organizmy odczuwają przypływ energii i warto to wykorzystać na wydłużenie spacerów z pupilami. Po okresie zimowym warto rozruszać mięśnie i spalić nadmiary tkanki tłuszczowej.

I na koniec – podczas świątecznego ucztowania nie pozwalajmy na to, by nasze ukochane psy przejadały się tym, co dla nich jest szkodliwe. Uważajmy na to, by pomysłowi ludzie nie nakarmili nam pupili nadpsutymi resztkami poświątecznego jedzenia…

 

Wszystkim Miłośnikom Psów, Pupilom i ich Opiekunom życzymy zdrowych, udanych Świąt Wielkanocnych !

Komentarze
Wczytywanie...