Misja Afganistan – Konkurs "Z życia psa"

0 38

To już przedostatni artykuł Konkursu „Z życia psa”

Autor: IWO

Misja Afganistan.  Nosy, od których zależy życie.

Niesprzyjający klimat, stan ciągłego zagrożenia. A one nieomylnie wskazują pojazdy i budynki, w których ukryto ładunki wybuchowe. Dzięki obecności czworonożnych saperów polscy żołnierze biorący udział w misji stabilizacyjnej w Afganistanie czują się bezpieczniej.
Podczas operacji „Orle Pióro” – wielka akcja ofensywna przeciwko talibom. Spadochroniarze Zgrupowania Bojowego „BRAVO” przeszukują samochody zatrzymane w czasie patrolu. Owczarek obwąchuje pojazdy i prowadzących je ludzi. Nagle siada. Dla przewodnika to oczywisty sygnał – pies wyczuł materiały wybuchowe. Poziom adrenaliny wzrasta, kierujący podejrzanym samochodem zostaje natychmiast zatrzymany. Szybko okazuje się, że jest poszukiwany za podkładanie ładunków wybuchowych. Gdyby nie psi nos, mężczyzna pojechałby dalej, a stacje telewizyjne i radiowe na całym świecie znowu podałyby newsy o eksplozji miny, pułapki i kolejnych ofiarach afgańskiej wojny.

afg.art1

Wyszkolić specjalistę

Już w pierwszych tygodniach życia szczenięcia, kiedy wesoło bawi się z rodzeństwem, widać, czy psiak jest pewny siebie, nie cofa się przed nieznanym, chętnie obwąchuje nowe przedmioty i uczestniczy w każdym nowym zdarzeniu. Właśnie takich cech wypatrują specjaliści szkoleniowcy typujący psy mogące w przyszłości brać udział w misjach specjalnych. Odpowiedni trening ma przygotować wyselekcjonowane czworonogi do pomocy żołnierzom w czasie działań wojennych. Psy są uczone w ośrodku szkolenia w Lubaniu Śląskim przez pół roku, a następnie trafiają do II Mazowieckiej Brygady Saperów.
Każdy pies służący w brygadzie saperów ma swojego przewodnika. Zawsze jest to żołnierz, który chce pracować z czworonogiem i wie, na czym polega opieka nad nim. Żołnierze i psy przechodzą wstępne szkolenie, podczas którego uczą się współpracować ze sobą. Kiedy już czworonogi reagują na komendy swoich opiekunów, a ci wiedzą, jak je wydawać i egzekwować od swoich podopiecznych, codziennie w bazie odbywają wspólne treningi. Zwierzęta muszą być wyszkolone perfekcyjnie, niedopuszczalna jest sytuacja, w której zapomniałby jakiejś komendy. Ponadto szlifują możliwości swojego zmysłu węchu – uczą się, jak i w których miejscach szukać materiałów wybuchowych. Tresura psów odbywa się w warunkach najbardziej zbliżonych do tych, jakie zwierzęta zastaną po przylocie do celu. Trenują, więc na kamienistym i piaszczystym podłożu, uczestniczą w ćwiczeniach poligonowych, poznając specyfikę pracy sapera. Później przechodzą serię niezbędnych szczepień i badań, po czym otrzymują książeczki i certyfikaty zdrowia i mogą ruszać na półroczny pobyt w polskiej bazie w Afganistanie.

afg. art 2

Tajniki pracy sapera

Służba psów powinna trwać około dwóch godzin dziennie, ale faktyczny jej czas zależy od warunków klimatycznych i częstotliwości wykonywania dodatkowych zadań. Saperzy korzystają z doskonałego węchu czworonogów w trakcie sprawdzania pojazdów, terenu, i budynków, w których mogą znajdować się przedmioty stanowiące zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi. Żołnierze chwalą sobie pomoc zwierząt, bo pracują bardzo szybko, wydajnie i precyzyjnie.
Kilka razy psy wskazały podejrzane pojazdy, taki pojazd jest natychmiast wycofywany, nie ma możliwości wjechania na teren bazy. Nikt więcej go nie sprawdza. Czasem, dla pewności, do samochodu wysyłany jest drugi pies, który potwierdza informację zakomunikowaną przez pierwszego.
Abu ustrzec zwierzęta przed niebezpieczeństwami czyhającymi w objętym wojną Afganistanie, zakłada się im kamizelki przeciwodłamkowe. Poza tym czworonożni saperzy chodzą w specjalnych butach ochraniających łapy przed skaleczeniami i otarciami na kamienistym podłożu. Wcześniej też specjalnymi preparatami smarowano im opuszki aby stwardniały, przez co zmniejsza się ryzyko urazów.

afg art3
W bazach psy mieszkają w specjalnie wydzielonych klimatyzowanych klatkach, w których śpią i są karmione. Ich dieta opiera się głównie na suchej karmie, bogatej w składniki odżywcze i mikroelementy, które eliminują możliwość zatruć pokarmowych. Raz na dwa tygodnie są kąpane i szczotkowane.
Psy raczej nie zdają sobie sprawy z tego, w jak trudnych akcjach biorą udział, gdyż wszystko traktują jak zabawę. Nigdy nie są zmuszane do czynności poszukiwawczych. Kiedy nie pełnią służby, czworonożni saperzy uwielbiają aportować, nie przepuszczą też okazji, gdy któryś z żołnierzy chce je pogłaskać. A te mimo ciężkich warunków pracy nigdy nie okazują niezadowolenia, zawsze skrupulatnie wykonują swoje obowiązki bez względu na niebezpieczeństwo i, co bardzo ważne, wywołują uśmiech na twarzach żołnierzy. Ta ostania umiejętność jest niezwykle cenna w warunkach poczucia ciągłego zagrożenia życia w odległym kraju, z dala od najbliższych.

afg.art 5

Bezpiecznie do domu

Po powrocie do Polski zwierzęta odbywają dwutygodniową kwarantannę, po której wraz ze swoimi przewodnikami ponawiają służbę w II Mazowieckiej Brygadzie Saperów. Opiekunowie są dumni, że mogą w tak niezwykły sposób wypełniać swoje zadania w Afganistanie, przyczyniając się do zwiększenia bezpieczeństwa żołnierzy. Gdy czworonożny saper kończy osiem lat, przechodzi na zasłużoną emeryturę. Przewodnicy zapewniają, że skorzystają z możliwości pierwokupu psów za symboliczną złotówkę, o czym zostali zapewnieni przed rozpoczęciem pracy ze zwierzętami. Wtedy te wspaniałe psiska staną się pełnoprawnymi członkami ich rodzin.

afg.art 4
Źródło informacji:
Miesięcznik „Przyjaciel Pies”

Żródło zdjęć: https://www.google.pl/search?q=psy+w+afganistanie&client=firefox-a&hs=36M&rls=org.mozilla:pl:

Komentarze
Wczytywanie...