Miesiąc dobroci dla zwierząt

0 484

Zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę – takimi słowami rozpoczyna się Ustawa o Ochronie Zwierząt z dnia 21 sierpnia 1997 roku.

Czasami wystarczy odrobina miłości

To my, ludzie, jesteśmy odpowiedzialni za zwierzęta, które przecież sami udomowiliśmy. Ich los na ziemi zależy od nas, naszego nastawienia i postępowania wobec nich. Czasami wystarczy odrobina miłości, aby odmienić los pokrzywdzonego zwierzęcia.  Można by rzec za Danutą Wawiłow: Ratując jednego psa / czyt. zwierzaka/, nie zmienimy świata…ale świat zmieni się dla tego jednego psa / czyt. zwierzaka/.
Nie chodzi tu bowiem tylko o takie zwierzątka jak pies i kot. Poszanowaniem, ochroną i opieką powinniśmy objąć wszystkie zwierzęta żyjące w domu, w lesie, w oborze, w sklepie zoologicznym, w schroniskach, w ZOO….
Zgodnie z Ustawą o ochronie Zwierząt, znęcanie się nad zwierzęciem jest ścigane przez prawo.

Św. Franciszek – patronem zwierząt

Św. Franciszek z Asyżu, głosił, że wszyscy mieszkańcy ziemi są braćmi, bez względu na poglądy, charakter, narodowość, wygląd, sposób życia….Sam wyrzekł się dominacji nad innym człowiekiem i przyrodą. W stosunku do zwierząt wyznawał ideę braterstwa. Był wielkim miłośnikiem wszystkich stworzeń żyjących na ziemi.

W roku 1931 na Konwencji Ekologicznej we Florencji, dzień 4 października – święto Franciszka – ustanowiono jako Światowy Dzień Zwierząt.
W Polsce, ten dzień zaczęto obchodzić dopiero od roku 1993, czyli 62 lata później.

Październik miesiącem dobroci dla zwierząt

Październik został uznany jako miesiąc dobroci dla zwierząt. Pierwszy tydzień od 4 do 11 października ogłoszono Tygodniem Zwierząt. Obchody dnia, tygodnia, miesiąca mają na celu poprawę warunków życia wszystkich zwierząt, zmianę zachowań ludzkich i uświadomienie im, że zwierzę to także stworzenie żywe i ma swoje prawa na ziemi. W tym miesiącu, miłośnicy zwierząt zwracają uwagę całemu społeczeństwu na: bezlitosne znęcanie się nad zwierzętami, na los bezdomnych, opuszczonych zwierząt, na warunki bytowe w zagrodach, schroniskach i hodowlach, jednocześnie zachęcając do adopcji zwierząt.

Do grupy zwierząt należą także psy. Bez nas, ludzi, są takie bezbronne. Potrzebują nas, aby przeżyć. Odwdzięczają się najwierniejszą przyjaźnią i służą do końca swoich dni. Są niezwykle przywiązane i wierne, nie baczą na to czy ich właściciel jest bogaty czy biedny. Dzielą z nim los na dobre i na złe. Kochają go równie mocno. Każdy także piesek jest mądry i inteligentny, niezależnie od tego czy jest psem rasowym czy kundelkiem. Pozwólmy im żyć godnie. Bądźmy za nie odpowiedzialni.

Dzień wejścia Ustawy o Ochronie Zwierząt – 25 października – to Dzień Kundelka, polskie święto piesków nierasowych.  Pamiętajmy o nim.

Co możemy zrobić?

Zastanówmy się, czy nie możemy pomóc biednemu, poszkodowanemu przez los zwierzakowi?  Październik to najlepszy miesiąc na adopcję psa ze schroniska. Znajdź tam przyjaciela na całe życie.

O naszej akcji pomocy, czytaj na blogu krainapsa.

 

 

Kto jest okrutny w stosunku do zwierząt, ten nie może być dobrym człowiekiem. — Arthur Schopenhauer

Komentarze
Wczytywanie...