Kynoterapia

0 398

Dziś prezentujemy artykuł, który przesłał do nas PIES NERO. Tematem jest Kynoterapia.

Kynoterapia niekiedy może uratować życie. Stosuje się ją u osób chorych umysłowo lub u osób ze schizofrenią . Celem tej terapii jest  ,,otworzenie’’ tego człowieka, czyli znalezienie przyczyny jego choroby. Może to być zawahanie nerwowe lub przeżycia z dzieciństwa. Pies stosowany do takiej terapii jest specjalnie szkolony.
Dogoterapia ( bo taka jest jej druga nazwa ) stosowana jest w Polsce od 1987.  Rasą psa powszechnie używaną do Kynoterapii jest labrador retriever.  Labradory są łatwe do wyszkolenia przez co łatwo integrują się z człowiekiem. Więź człowiek – pies jest niezbędna do skuteczności tej terapii. Polski Związek Dogoterapii działa od 2004 roku.

Istnieje wiele odmian dogoterapii :

– AAA – polega na korzyściach terapeutycznych .  Przebieg jednej wizyty AAA trwa tyle na ile terapeuta ( opiekun psa ) uzna za stosowne. Zobowiązany jest do prowadzenia zapisków na temat pogorszenia lub polepszenia się stanu pacjenta.

– AAT – ta odmiana ma wyznaczony cel. Ta terapia istnieje po to by polepszyć stan fizyczny lub społeczny człowieka. Terapeuta określa dla pacjenta cele które dodają mu otuchy.

To dwie najpopularniejsze i najczęstsze w użyciu odmiany Dogoterapii.

Ciekawostką jest, że Kynoterapia to jedna z odmian zooterapii czyli terapii z użyciem zwierząt.  Kolejną ciekawostką jest to, że 15 czerwca obchodzony jest ogólnopolski dzień Dogoterapii . Z chwilą wynalezienia tej terapii doszedł nowy zawód  kynoterapeuta. Cząstka kyno- pochodzi od Kynologii nauki o psach i ich zachowaniu jak również ich pochodzeniu.

AUTOR artykułu PIES NERO – na zdjęciu głównym

Komentarze
Wczytywanie...