Imię dla psa. Wielka Księga Psich Imion.

0 148

Wielka Księga Psich Imion. Część XVII. Skąd biorą się imiona dla psa? Otóż najczęściej pochodzą od imion ludzkich, postaci z bajek i filmów, ale gro tych imion to natchnienie chwili opiekuna pupila. Imion jest tak wiele, że trudno nam będzie opisać wszystkie, dlatego skupiamy się wyłącznie na imionach piesków zapisanych do KrainyPsa. Dziś imiona piesków Figa, Figaro, Filo, Fina, Fiodor, Fiona, Fofek, Fokus, Foster, Fox. Na zdjęciu sunia FINA.

FIGA

Figa – imię pochodzi od słowa figa oznaczającego owoc figowca lub gest kciukiem między palcami dłoni i oznacza tyle co nic. Jest to wyrażenie dające do zrozumienia, że nie zrobi się czegoś, nie da się tego zrobić, nie ma się tego, tzw. figa z makiem.
Figa to sunia nieco zagubiona i wycofana. Nie podejmuje się trudnych wyzwań. Woli spokój i cisze niż towarzystwo i aktywne działanie. Nie lubi zwracać uwagi na siebie. Grzeczna, spokojna i bardzo uczuciowa. Uwielbia swoja rodzine. Ma łagodny charakter. Jest ciepła i troskliwa. Łatwo ja zranić.
Zdrobniale: Figusia, Figunia
Znane pieski o tym imieniu – brak informacji
Imieniny: 30 sierpnia

FIGARO

Figaro – imię pochodzi od imienia centralnej postaci opery „Wesele Figara” Nieśmiertelność tego imienia zapewnił Wolfgang Amadeusz Mozart czyniąc postać Figaro – lokaja hrabiego,  tytułowym bohaterem swojej opery.
Pies o imieniu Figaro potrafi cieszyć się życiem. Korzysta z wszelkich przyjemności. Posiada silną osobowość. Osiąga sukcesy. Nie zawsze radzi sobie w trudnych sytuacjach. Wokół niego tworzy się co prawda obronna strefa spokoju i bezpieczeństwa, ale i on sam potrzebuje opieki i troski. Wyznaje zasadę spiesz się powoli. Uwielbia dobre jedzenie. To życiowy optymista, wesoły pies, znakomity przyjaciel. Czasami podstępny i nieobliczalny. Nie zawsze bezinteresowny.
Zdrobniale: Figarko, Figaruś, Figarek
Znane psy o tym imieniu – brak informacji
Imieniny: 9 listopada

FILO

Filo – imię psa, wywodzące się ze zdrobniałej formy imienia męskiego Filon. Pochodzi od Filomona, imienia  greckiego. Wywodzi się od słowa phile i oznacza: miłuję, kocham, życzliwość, przyjaźń. Cieszy się niezwykłą popularnością wśród imion kocich. Kojarzy się z Kotem Filemonem – postacią z filmów animowanych.
Filo to pies o życzliwym usposobieniu. Wierny przyjaciel. Pomocny i przyjazny. To wesoły, radosny i szczodry piesek. Kocha rodzinę i przyjaciół. Nie jest w stanie nikogo skrzywdzić. Bardzo wrażliwy i czuły. Ma ciekawe pomysły. Wytrwale dąży do celu. Czasami nieco leniwy. Wieczny marzyciel.
Zdrobniale: Filuś, Filomonek,
Imieniny: 2 stycznia
Znane pieski o imieniu Filo – brak informacji

FINA

Fina- imię pochodzi od zdrobnienia imienia Delfina, które jest żeńskim odpowiednikiem łacińskiego imienia Delfin.
Fina to inteligentna, opiekuńcza i ciepła sunia. Posiada silną wolę i poczucie własnej wartości. Skłonna do poświeceń. Bezinteresowna. Nie lubi przepychanek. Lubi ład i porządek. Przykładna i troskliwa matka dla swoich dzieci. Na pierwszym miejscu stawia rodzinę i uczucia z nią związane. Inteligentna i dobrze ułożona.
Zdrobniale: Fincia, Fusia, Fini
Znane psy o tym imieniu – brak informacji
Imieniny: 9 grudnia

FIODOR

Fiodor – imię męskie pochodzenia rosyjskiego.
Pies o tym imieniu potrafi odnaleźć się w każdej sytuacji. Szybko się aklimatyzuje. Nie ufa jednak sam sobie. Może mieć kompleksy. Trudno wyraża swoje uczucia. Raczej skryty. Ma poczucie zagrożenia. Potrafi uciekać lub atakować w obliczu niebezpieczeństwa. Potrzebuje wsparcia ludzi. W swojej rodzinie jest godny zaufania, odpowiedzialny i lojalny. Pragnie miłości, akceptacji i przyjaźni.
Zdrobniale: Fiodorek, Fioduś, Fio
Znane pieski o tym imieniu – brak informacji
Imieniny: 4 lipca

FIONA

Fiona – Imię żeńskie wymyślone przez szkockiego poetę J. Macphersona w XVIII wieku. Wykorzystane później jako pseudonim Sharpa, który pisał pod pseudonimem Fiona Macleod. Imię popularne w Anglii i Szkocji. Popularność imienia rozpowszechniła fikcyjna postać z filmu animowanego pt. Shrek. Fiona to zlatynizowana forma irlandzkiego słowa fionn i oznacza coś białego, sprawiedliwego, uczciwego. Imię Fiona nosi znany kot Jarosława Kaczyńskiego.
Sunia Fiona to spokojna i życzliwie nastawiona do ludzi sunia. Posiada dwa oblicza. Z jednej strony to ciepła, troskliwa, opiekuńcza matka, a z drugiej pełna wigoru, ambitna i zdecydowana na wszystko dyplomatka. Czasami swawolna i niecierpliwa. Pracowita, wytrwała w swoich dążeniach. Lubi towarzystwo i kontakt z rodziną. Potrafi oczarować.
Zdrobniale: Fionka, Fioneczka, Fionusia
Znane psy o tym imieniu – brak informacji
Imieniny: 24 sierpnia

FOFEK

Fofek – to zdrobnienie imienia Filip. Imię pochodzenia greckiego. Filip, Philippos (z grec.) oznacza miłośnika koni, znawcę koni, kogoś lubiącego konie.
Piesek o imieniu Fofek jest energiczny i pełny entuzjazmu. Nie znosi rutyny i poukładanego życia. Szuka nowych przygód. Ciągłe gdzieś go gna. Lubi podróżować, ale uwielbia ognisko domowe i ciepły przytulny kąt. Niezwykle przywiązany do swego opiekuna. Jest wrażliwy, lubi wokół siebie porządek, czyste legowisko i ładne stroje.
Imię często spotykane. Najczęściej nadawane małym pieskom.
Zdrobniale: Fofuś, Fofka, Fofusiek, Fofi
Sławne pieski o imieniu Fofek – brak
Imieniny: 18 listopada

FOKUS

Fokus/ Focus – imię pochodzi od szwedzkiego słowa fokus/focus i oznacza punkt, w którym skupiają się promienie odbite lub załamane w soczewce. Focus to także szczegółowy wywiad na temat jakiegoś produktu.
Pies o tym imieniu jest inteligentny, otwarty pomocny i opiekuńczy. Jest zdecydowany w działaniu, uparty i dąży do celu. Nieco tajemniczy i skryty. Nie ulega wpływom otoczenia. Ciekawy świata. Pragnie być podziwiany i nagradzany. Lubi życie rodzinne. Energiczny, ambitny i nieugięty w swoich dążeniach. Życzliwie nastawiony do ludzi.
Zdrobniale: Fokusik, Fok, Fokusiek
Znane pieski o tym imieniu – brak informacji
Imieniny: 22 lutego

FOSTER

Foster – imię pochodzi od angielskiego słowa Foster i oznacza przybrany oraz wychowywać, promować, sprzyjać, żywić.
Pies Foster posiada charyzmę, silną wolę i wytrwałość w dążeniu do celu. Dobrze ułożony i wychowany potrafi odnaleźć się w każdej sytuacji. Nigdy nie reaguje spontanicznie. Swoje decyzje ma zawsze przemyślane. Kocha ludzi i chętnie im służy pomocą. Łatwo wzbudza zaufanie. Uzewnętrznia swoje uczucia ale tylko wśród najbliższych. Kocha się przytulać. Lubi być w centrum życia rodzinnego.
Zdrobniale Fosterek, Fostuś, Fostek,
Znane pieski o tym imieniu – brak informacji
Imieniny: 24 maja

FOX

Fox – imię pochodzi od słowa fox, co w języku niemieckim oznacza lis albo  kogoś sprytnego.
Piesek Fox to niezły mały cwaniaczek, spryciarz i rozrabiaka. Wszystko co znajduje się wokół niego jest jego własnością. Potrafi zaskakiwać swoimi działaniami. Czasami zdezorientowany potrafi zbić z tropu swojego opiekuna. Wesoły, szybki i aktywny. Taki mały lisek chytrusek. Trudno wyraża swoje uczucia. Potrzebuje miłości, czułości i zrozumienia.
Zdrobniale Foxik, Foxuś
Znane pieski o tym imieniu – brak informacji
Imieniny: 18 stycznia

Komentarze
Wczytywanie...