Cygan ratuje swojego czworonożnego przyjaciela.

0 17

Historia z cyklu: Mali, zwykli bohaterowie.

Cygan. Czarny wilczur. Bezdomny. Okolice wsi Anastazewo woj. wielkopolskie. Rok 2011.

Niezwykła przyjaźń.

Po okolicy błąkały się dwa psy. Czarny, nazwany później Cyganem i beżowy, zwn. Reksem. Pewnie ktoś wyrzucił je w lesie. Nie bały się bowiem ludzi, znały niektóre komendy, pozwalały sobie założyć obroże. Pewnego dnia mieszkaniec wsi Adamów przygarnął jednego z nich, dał mu budę i jedzenie w zamian za pilnowanie obejścia gospodarskiego. Drugi piesek, Reks przez 4 dni stał pod bramą, gdzie mieszkał jego przyjaciel Cygan i wył z rozpaczy. Gospodarz zdenerwował się i wyrzucił Cygana za bramę.

Wypadek

Pieski błąkały się bez celu. Pewnego dnia, na leśnej drodze, na której najczęściej przebywały, wpadły pod nadjeżdżający samochód. Reks doznał złamania przedniej łapki i był pokaleczony. Cygan z wypadku wyszedł cało. Przyjaciel nie zostawił Reksa. Zaciągnął go w bezpieczne miejsce i przez cały czas czuwał i rozpaczliwie szukał pomocy ludzi. Ogrzewał go swoim ciałem, lizał i pocieszał. Jak się później okazało ból i cierpienie trwały 3 dni. Pieski były głodne i wycieńczone.

Nadeszła pomoc.

Kiedy późnym wieczorem, właśnie tą drogą jechali strażnicy miejscy zobaczyli czarne, świecące oczy cygana. Zatrzymali samochód. – Nie wiem dlaczego, ale postanowiłem się zatrzymać. Stałem jak wryty, a pies podchodził coraz bliżej. Zdziwiłem się, co on robi w nocy w ciemnym lesie. Kiedy podszedł, zaczął się łasić. Podzieliłem się z nim suchym chlebem, a wygłodniały wilczur połykał całe kawałki. Zwróciłem uwagę, że pies cały czas w specyficzny sposób kierował swój wzrok na pobliski rów melioracyjny. Zaczął nas tam prowadzić – opowiada Andrzej Gorący, strażnik miejski z łódzkiej komendy.

Kiedy podeszli do Reksa, piesek wył z bólu. Strażnicy obawiali się, że  ma złamany kręgosłup. Zadzwonili po Straż Pożarna, ale odmówiła przyjazdu. Wezwany lekarz weterynarii stwierdził złamanie łapki. Cygan przez cały czas był przy przyjacielu.

Dom.

Głodne, zmarznięte, chore i wyczerpane pieski zabrała do domu rodzina Państwa Wiśniewskich.  Tam dochodziły do swoich sil. Cygan biegał radośnie po ogrodzie, a Reks kuśtykał dzielnie za nim. Nigdy nie widziałem takiej psiej przyjaźni – mówi Andrzej Gorący.

 Co dalej z pieskami?

Łapka Reksa nie goiła się dobrze.  Dyrektorka łódzkiego schroniska zabrała pieska do siebie, do schroniska. W Łodzi piesek wrócił do zdrowia, chodź łapka została już na zawsze  niepełnosprawna.  Pan Dariusz, pracownik schroniska, chciał stworzyć Reksowi kochający dom. Zabrał go do siebie, ale szczęście pieska było krótkie. Podczas nieobecności opiekunów, ktoś wkradł się na działkę i wykradł Reksa. Piesek został odnaleziony po tygodniu. Ktoś porzucił go w okolicach Łęczycy. Wówczas miał już ranne dwie łapki. Wrócił do schroniska.

Szkoda, że w tej historii nikt nie znalazł odpowiedniego środka, aby nie rozdzielać takiej psiej przyjaźni.

Łapka Cyganie od wszystkich piesków z KrainyPsa.
Łapka Reksiu od wszystkich piesków z KrainyPsa.

Żródło: www.dzienniklodzki.pl
www.fakt.pl
www.wiadomości.gazeta.pl

Komentarze
Wczytywanie...