Agility-sport dla ambitnych – konkurs "Z życia psa"

0 18

Dziś prezentujemy 2 artykuł nadesłany na konkurs „Z życia psa”

Autor: MADI 🙂 🙂

Agility-sport dla ambitnych

Agility to dyscyplina sportu, w której pies, kierowany przez właściciela, pokonuje tor przeszkód na czas, w określonej kolejności. W Polsce cieszy się coraz większą popularnością. Wymaga od psa i opiekuna mnóstwa energii oraz chęci współpracy. Agility można uprawiać rekreacyjnie i nie trzeba brać udziału w zawodach, jednak wiele osób kończy na podium, z pucharem w ręku.

Przewodnik podczas biegu może prowadzić psa przez głos i gesty, nie może używać przysmaków i zabawek. Pokonanie przeszkód w niewłaściwej kolejności grozi dyskwalifikacją. Psy biorące udział w zawodach nie muszą być rasowe, doskonale radzą sobie także kundelki i mieszańce

Zwierzęta trenujące ten sport muszą być zdrowe i nie mogą mieć nadwagi, dlatego przed rozpoczęciem przygody z agility warto udać się do weterynarza na prześwietlenie stawów biodrowych i EKG.
Rasy, które słyną ze swej sprawności i osiągają najlepsze wyniki w zawodach to: border collie, owczarki pikardyjskie, owczarki australijskie kelpie, pudle miniaturowe i owczarki belgijskie.

Profesjonalny tor przeszkód to duży wydatek, dlatego warto zbudować swój własny. Pamiętajmy jednak, aby materiały były bezpieczne zarówno dla psa, jak i człowieka. Istnieje dużo klubów agility, dlatego warto poszukać takiego w okolicy i trenować pod okiem doświadczonego szkoleniowca.

madi art2

Elementy toru przeszkód:

– stacjonatka (hopka),
– kładka,
– koło (opona),
– tunel twardy,
– tunel miękki,
– rękaw,
– skok w dal,
– murek,
– stół,
– slalom,
– palisada,
-huśtawka.

Agility dzieli się na trzy klasy wzrostowe:

– SMALL do 35 cm w kłębie,
– MEDIUM 35-43 cm w kłębie,
– LARGE od 43 cm w kłębie,

oraz na cztery klasy trudności:

-A0 ,,zerówki”, nieoficjalna,
-A1 – dla psów, które nie posiadają jeszcze Certyfikatu Agility,
-A2 –dla psów, które posiadają Certyfikatu Agility,
-A3 – dla psów z certyfikatem, trzykrotnie sklasyfikowanym na pierwszej, drugiej lub trzeciej lokacie i bezbłędnych próbach w klasie A2.

Istnieje również klasa otwarta „OPEN”.

Agility to świetna forma spędzania aktywnie wolnego czasu, która wymaga sprawności ruchowej od psa i właściciela, dodatkowo pozwala zgrać się ze sobą oraz pogłębiać wspólną więź.

madia art3
Żródło: miesięcznik ,,Przyjaciel Pies” i różne strony z Netu
Zdjęcie do artykułu: https://www.google.pl/search?q=agility+border+collie&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=pyPnU9y4JcTH7Ab7moHYDQ&ved=0CAYQ_AUoAQ&biw=1920&bih=936#facrc=_&imgdii=_&imgrc=X7_H0CuasTIDxM%253A%3BzhN8Ofku5ZCvlM%3Bhttp%253A%252F%252Fwww.poodleforum.com%252Fattachments%252Fpoodle-pictures%252F7252d1265916512-future-agility-star-training-reckless-imgp0082-.jpg%3Bhttp%253A%252F%252Fwww.poodleforum.com%252F3-poodle-pictures%252F5428-future-agility-star-training-3.html%3B1556%3B1245

Komentarze
Wczytywanie...