Karma mokra

0 1 475

Karma mokra cechuje się dużą wilgotnością. Jest łatwa do pogryzienia. Podobnie jak karma sucha musi być dostosowana do wieku, wielkości, kondycji, trybu życia, rasy, stanu zdrowia, stanu fizjologicznego psa. Powinna być dobrze zbilansowana, zawierać witaminy, składniki energetyczne i budulcowe. Możemy stosować gotową karmę tzw. konserwy lub posiłek domowy, przygotowanyspecjalnie dla psa.

Nie karmimy zwierzaka resztkami z naszego stołu.
Proporcje dziennej dawki żywieniowej:

Około 70% mięsa i pokarmów białkowych, 30% jarzyn, kasz, ryżu. Im pies starszy, tym zmniejszamy dawkę białka. Koordynujemy jedzenie w zależności od tego czy pies tyje czy chudnie.

Która karma jest lepsza?

Karma gotowa dostarcza zwierzakom wszystkie niezbędne do życia, składniki pokarmowe w odpowiednich proporcjach. Jest łatwa w przygotowaniu posiłku. Po otwarciu puszki, jej zawartość należy trzymać w lodówce, gdyż ulega szybkiemu zepsuciu.
Domowy posiłek jest świeży, ale gotowanie nie jest w pełni kontrolowane. Nie może występować nadmiar węglowodanów, ponieważ doprowadzi do niedoborów witaminowych i do otyłości. W posiłku przygotowywanym samodzielnie muszą znaleźć się mięso, nabiał, tłuszcz, węglowodany, warzywa. Jeżeli w pełni zaspokoją potrzeby żywieniowe psa, oznacza, że metoda karmienia jest dobra.

Wybór posiłku należy do właściciela, należy pamiętać, że ma być korzystniejszy dla zdrowia naszego pupila.

Błędem jest stosowanie na przemian raz karmy gotowej, raz samodzielnie przygotowanego posiłku.

 

Komentarze
Wczytywanie...