Czy pies może jeść trawę?

0 3 145

Wychodzimy na spacer, a nasz piesek zatrzymuje się przy trawniku i skubie trawę. Przypomina wówczas małego cielaczka na łące. Zastanawia nas fakt, dlaczego to robi? Czy jest to szkodliwe dla jego zdrowia? Czy wszystkie psy jedzą trawę? Czy należy udać się z tym problemem do weterynarza? Odpowiemy na wszystkie nurtujące pytania.

Co to jest trawa?

Trawa to zioła. Niektóre gatunki traw zawierają w swoim składzie chemicznym cenne substancje lecznicze. Szczególnie dobroczynne działanie ma pospolity u nas i lubiany przez psy perz właściwy. Uzupełnia niedobory jodu, pobudza gruczoły tarczowe, jest pomocny w chorobach nerek, kamicy moczowej, żołądka i wątroby.

Dlaczego pies je trawę?

W czasach przed udomowieniem, psy same wyrównywały sobie proces trawienia. Spożywały duże ilości surowego mięsa, bogatego w białko, a potrzebowały również węglowodanów, witamin i kwasów foliowych. Nie chodziły do weterynarzy, a wiec samodzielnie leczyły się z niestrawności, wzdęć czy ucisku ciężkości. Procesy te przyspieszała i regulowała trawa, która wyrównywała braki w pożywieniu. Dziś domowe psy zachowały tę przypadłość i także przegryzają trawę na spacerze. Może nie jest ona tak bogata w substancje lecznicze jak niegdyś, ale na pewno reguluje proces trawienny naszych pupili. Przy dokładnym spostrzeżeniu możemy zauważyć, że niektóre pieski lubią korzonki traw, inne źdźbła młodej trawy.Jest to naturalne zachowanie psa, podobnie jak instynkt łowiecki czy obronny. Psy potrafią same regulować ilość spożywanej trawy, odpowiednio do regulacji braków w pożywieniu.

Czy wszystkie psy jedzą trawę?

Nie. Nie wszystkie, ale dość duża grupa piesków lubi trawę.

Czy każdy pies wymiotuje?

Nie. Nie każdy pies wymiotuje po zjedzeniu trawy. Wymioty następują wówczas, kiedy dojdzie do podrażnienia przewodu pokarmowego lub gdy w żołądku zalega niestrawność. Takie wymioty to także naturalne zachowanie psa. W przypadku uporczywych wymiotów należy natychmiast zgłosić się do lekarza weterynarii.

Komentarze
Wczytywanie...