PIES W PODRÓŻY CZYLI WAKACYJNE KNOW-HAU

Skoro czytasz ten artykuł to najprawdopodobniej wiesz już, że wakacje z psem mogą być bardzo udane i są coraz bardziej modne (więcej o tym w artykule WAKACJE Z PSEM CZY POD PSEM?) Jeśli już wszystko masz załatwione, czas ogarnąć temat teoretycznie niespodziewanych sytuacji czyli tzw. awarii, które mogą popsuć nasz urlop. No chyba, że wcześniej się na nie przygotujemy :)

0 1 068
Nocleg

Nie zakładaj, że każdy hotel, czy pensjonat czy nawet kemping musi przyjąć Cię z psem, nawet za dodatkową opłatą. Zanim zarezerwujesz nocleg sprawdź na stronie internetowej, a jeśli tam nie znajdziesz jasnej informacji o akceptacji czworonogów, zadzwoń lub napisz maila. Nie ma nic gorszego niż po długiej podróży dowiedzieć się, że albo nocujesz bez psa, albo wcale. Część miejsc ma osobne stawki (dzienne lub tygodniowe) za pobyt zwierzęcia, czasem uzależnione od wielkości psa. Zdarza się też tak, że opłaty jako takiej nie ma, jest doliczana jedynie opłata dodatkowa na koniec pobytu za tzw. czyszczenie pokoju. Są też i takie miejsca, które nie naliczają żadnych dodatkowych opłat za psa.

PAMIĘTAJ: to Ty odpowiadasz za swoje zwierzę, jeśli coś zniszczy ponosisz za to odpowiedzialność, nawet jeśli za pobyt psa pobierana jest dodatkowa opłata. Jeśli chcesz, aby więcej miejsc przyjmowało czworonogi, nie dopuszczaj do sytuacji, w której ktoś może żałować przyjęcia Cię z psem.

Infrastruktura miejscowa

Sprawdź zawczasu jakie restauracje, kawiarnie, lodziarnie, muzea, zamki, kąpieliska, plaże etc są psiolubne. Szkoda tracić czas na poszukiwanie miejsca, aby zjeść posiłek, czy ryzykować mandatem za wprowadzanie psiaka na teren, gdzie jest to zabronione. Jeśli nie możesz znaleźć tej informacji w internecie – napisz, zadzwoń lub spytaj na miejscu, czy obecność Waszego pupila będzie mile widziana. Powstaje również coraz więcej serwisów internetowych poświęconym tworzeniu listy noclegów oraz innych miejsc przyjaznych psom i ich właścicielom w całej Polsce. Podczas wizyt w restauracjach lub innych miejscach o dużym zagęszczeniu ludzi, musisz mieć psa cały czas na oku, nie powinien spacerować luzem i zaczepiać innych gości czy zwiedzających. Nie każdy musi mieć ochotę na kontakt z psem, nie każdy musi go lubić, a niektórzy mogą być nawet uczuleni. Dodatkowo w takich miejscach przebywają również dzieci i tak jak rodzice mają obowiązek pilnować dzieci i zadbać o to, aby ich obecność nie była uciążliwa dla innych, tak identyczny obowiązek  spoczywa na właścicielach czworonogów.

PAMIĘTAJ: w lasach, parkach narodowych czy innych miejscach z bogatą fauna i florą Twój pies nie ma prawa biegać luzem, MUSI być na smyczy i tłumaczenie, że on nie zrobi krzywdy innemu zwierzątku, nie ma racji bytu. Jeśli pies agresywnie reaguje na inne zwierzęta obowiązkowy jest kaganiec. W niektórych miejscach jest obowiązkowy niezależnie od tego czy zwierzę przejawia agresję czy nie. I to też nie podlega dyskusji. Zwykła pogoń w ramach zabawy Twojego futrzaka za sarną czy zającem powoduje dla nich ogromny stres. To one są u siebie i mają prawo czuć się komfortowo, a Ty i Twój psiak jesteście tu gośćmi.

Psi paszport

Jeśli wyjeżdżasz za granicę sprawdź aktualne warunki wywozu zwierząt do wszystkich krajów, których granice będziesz przekraczać. Najlepiej skontaktować się z konsulatem danego państwa na terenie Polski, bo tam uzyskacie najświeższe info. Niestety te warunki zmieniają się na tyle dynamicznie, że weterynarze ani nawet Główny Inspektorat Weterynarii nie biorą odpowiedzialności za ich aktualność. A zatem sprawdź wszystko w  konsulacie, aby nie mieć przykrej niespodzianki w postaci pozostawienia Twojego pupila na kilkutygodniowej kwarantannie w obcym kraju. Oczywiście do przekroczenia granicy potrzebny jest paszport. Taki dokument może wyrobić tylko uprawniony lekarz weterynarii. Warto sprawdzić to wcześniej i zarezerwować wizytę. Przy standardowych procedurach psiak – oprócz czipa i paszportu – musi mieć aktualne szczepienia i odrobaczenia podane w odpowiednim czasie przed podróżą, a także zostać przebadany klinicznie przez lekarza weterynarii, najczęściej na nie więcej niż 48h przed wyjazdem. Czasem z takim badaniem klinicznym należy udać się do Powiatowej Inspekcji Weterynaryjnej gdzie badanie zostanie zalegalizowane. Uwaga: są kraje, które wymagają dodatkowych procedur np. oznaczania poziomu przeciwciał przeciwko wściekliźnie. Schemat postepowania jest ściśle określony i dość długotrwały, a zatem jeśli wybierasz się w wtym roku w sierpniu np. na Ukrainę, to prawdopodobnie nie będziesz mógł zabrać ze sobą czworonoga, bo nie dopełnisz obowiązujących procedur. Dlatego jeśli panujesz zagraniczny wyjazd zainteresuj się jakie warunki musi spełnić Twój pies na ok 3 miesiące przed terminem podróży.

Psie zdrowie i bezpieczeństwo

Przed wyjazdem udaj się do swojego weterynarza, aby zastosować odpowiednią profilaktykę przeciw pasożytniczą, zarówno dotyczącą ekto jak i endopasożytów. Niektóre wakacyjne kierunki niosą ryzyko zakażeń konkretnymi pasożytami. Warto omówić z lekarzem te kwestie jak i np. to czy zwierzę będzie kąpało się w zbiornikach wody stojącej, czy miało kontakt z innymi gatunkami zwierząt.

Jeśli Twój zwierzak kiedykolwiek chorował lub cierpi z powodu choroby przewlekłej, lub powtarzających się dolegliwości zabierz ze sobą historię leczenia tzn. wydruk z karty Twojego pupila od weterynarza, u którego się leczycie. Powinny tam znaleźć się podawane leki oraz aktualne wyniki badań. Będzie Ci to potrzebne jeśli nagle Twoje zwierzę poczuje się źle i będziesz musiał skorzystać z pomocy specjalisty w miejscu wypoczynku. Dzięki temu ułatwisz mu zebranie odpowiedniego info i pozwolisz bardziej skonkretyzować działania.

Uwaga! jeśli Twój pies ma alergię lub kiepską tolerancję na jakieś leki, poproś weterynarza o wpisanie tej informacji do książeczki zdrowia!

Zawczasu przygotuj listę zakładów leczniczych dla zwierząt w rejonie, do którego się wybierasz. Uwzględnij godziny otwarcia, jak i profil lecznicy (duże, gospodarskie zwierzęta czy małe, tak jak psy i koty). Koniecznie zorientuj się, gdzie znajduje się najbliższa,całodobowa lecznica.

Skomponuj podstawową apteczkę dla swojego psa. Twój lekarz powie Ci co powinno się w niej znaleźć, jak to stosować oraz w jaki sposób np. odpowiednio założyć opatrunek na skaleczoną łapę. A jeśli Twój pies jest w trakcie przewlekłego leczenia nie zapomnij o lekach!

Zabierz ze sobą zapas karmy, którą je na co dzień. Nie kupuj na miejscu, bo jeśli okaże się, że jest niedostępna, podanie całkiem nowej może skończyć się biegunką…

Jeśli jedziesz na żagle lub kajaki albo Twój pies miałby dużo pływać koniecznie zakup odpowiedni kapok!!! Zagrożenia dla zwierząt jak i ludzi podczas tych aktywności są takie same, a ryzyko szoku termicznego podczas upałów równie duże.

Podczas długich godzin plażowania musisz zapewnić psu cień i stały dostęp do wody pitnej. Picie słonej morskiej wody nie wchodzi w grę.

Jeśli planujesz wędrówki rozważ (po wcześniejszym zapoznaniu psa z tym nowum) kupno psich butów. Rozgrzany asfalt, piach czy ostry żwir i kamienie mogą dotkliwie poparzyć i poranić psie opuszki podczas długich wędrówek.

Podróż

Komfort czworonoga podczas podróży jest bardzo istotny. Psiak powinien ze względów bezpieczeństwa jechać w specjalnym transporterze lub psich pasach bezpieczeństwa. Nie powinien swobodnie przemieszczać się po aucie.

Powinieneś mieć przygotowaną wodę i koce dla swojego pupila (przydadzą się też podczas innych sytuacji, a woda jest konieczna podczas każdego spaceru, wędrówki czy pobytu na plaży).

Rób przerwy w podróży na siusiu, ale w spokojnych miejscach i z odrobiną cienia.

Pies nie powinien jechać najedzony.

Jeśli cierpi na chorobę lokomocyjną zaopatrz się u weterynarza w środki przeciwwymiotne

Jeśli Twój psiak nie przepada za podróżą autem lub planujesz podróż lotniczą czy kolejową skontaktuj się z lekarzem weterynarii lub psychologiem zwierząt, który pomoże Ci dobrać odpowiednie preparaty, które pozwolą Twojemu pupilowi komfortowo przeżyć podróż i zmniejszyć jego stres. Takie preparaty powinny być dobrane indywidualnie i podawane w odpowiednim odstępstwie czasu od podróży. Nie rób tego w ostatniej chwili!

Tak przygotowany możesz śmiało ruszać ze swoim psiakiem na koniec świata, a nawet i dalej. Wspólne zdjęcia będą fantastyczną pamiątką na całe lata. Szerokiej drogi!

Komentarze
Wczytywanie...