Pies wegetarianin

0 2 544

Czy wegetarianizm jest sprzeczny z naturą psa? Czy moda na bezmięsną karmę dla psów nie jest ryzykowna? Na te pytania próbują odpowiadać lekarze weterynarii. Wiadomo, że pies jest mięsożerny i potrzebuje białka pochodzenia zwierzęcego. Od lat panowało przekonanie, że w żywieniu psa, nie można  białka zwierzęcego zastąpić białkiem roślinnym, a optymalną dietą dla psa jest mięso, owoce i warzywa. Są to składniki, którymi żywią się drapieżniki w środowisku naturalnym.

Skąd moda na psa wegetarianina?

Coraz więcej ludzi na świecie nie jada mięsa. Wegetarianie przestali karmić mięsem swoje dzieci. Teraz przyszła moda na wegetarianizm psa. Bezmięsna moda przywędrowała do Polski z Ameryki i Wielkiej Brytanii. Zdaniem amerykańskiego weterynarza Andrew Knighst’a  mięsne karmy wypełnione są niebezpiecznymi składnikami, które powodują u psa nowotwory, choroby nerek, serca i wątroby.

Co jedzą psy wegetariańskie?

Właściciele psów najczęściej karmią je warzywami, owocami i węglowodanami, produktami mlecznymi i jajami. W codziennej diecie znajduje się ryż lub kasza z warzywami. Behawiorysta James O’Heare karmi swojego pupila fasolą, olejkiem kukurydzianym i brązowym ryżem.  Podobno pies jest zdrowy i ma ładną sierść.

Przeciwnicy i zwolennicy.

W dzisiejszych czasach znacznie więcej jest przeciwników niż zwolenników takiego sposobu karmienia psa. Ale liczba zwolenników stale rośnie. Czy taką dietę można stosować? Odpowiedź na to pytanie można uzyskać po 10 latach obserwacji  psa, jak mówią polscy specjaliści dietetycy. Podobno w Ameryce niektóre psy są wegetarianami od 10 lat i są zdrowe. Czy na pewno? Na dzień dzisiejszy nikt nie potwierdził takich badań. Stwierdzono natomiast znaczne ubytki w organizmie psa, który przez pewien okres czasu nie jadał mięsa.

W Polsce dostępne są na rynku linie wegetariańskie. Popyt wzrasta. Dostosowujemy się do trendów światowych. Czy oby na pewno dobrze robimy? A może rzeczywiście takie żywienie jest zdrowe. Jakie jest twoje zdanie na ten temat?
Źródło: www.polskieradio.pl, www.happyhusky.fora.pl

Komentarze
Wczytywanie...