Czy ubierać psa? Ubranie dla psa to nie żadna fanaberia.

0 1 896

Rynek przemysłowy coraz przychylniej nastawiony jest na produkcję ubranek dla psa. Dostępne są nie tylko sweterki i kurtki, ale cały szeroki asortyment w rożnych kolorach i rozmiarach. Ubranka dla psa są kolorowe, pięknie wykończone, modne i wygodne. Ale opiekunów psów nurtuje ciągłe pytanie:

Czy ubierać psa?

Ubierać, jak najbardziej ubierać!!!!  Pies to ssak, podobnie jak człowiek. Posiada w mózgu i rdzeniu kręgowym ośrodek termoregulacji, który reguluje temperaturę ciała. Zapewnia jej stałość i niezależność wszystkich procesów życiowych i niezależnie od tego czy jest biały, czarny, mały, duży, mieszka na półkuli północnej czy południowej. To nie ma żadnego znaczenia.
Pies, który przebywa 8-10 godz na powietrzu, podczas zmiennej pogody jaką jest deszcz, wiatr, słońce, mróz, sam zapewnia sobie termoregulację cieplną. Od wieku szczenięcego przygotowany jest do panujących warunków. Jego organizm odpowiednio do pory roku i warunków atmosferycznych wytwarza tkankę tłuszczową i okrywę włosową.
Pies, który mieszka w mieszkaniu i śpi na kanapie nie potrafi zapewnić sobie takiej behawiorystycznej termoregulacji. Co się wobec tego z nim dzieje? Jest mu po prostu zimą zimno, a latem za gorąco.

              

Jakie psy należy ubierać?

Nie ma tu żadnego podziału na wielkość i rasę psa. Nie ma znaczenia czy pies ma podszerstek czy nie. Głównym powodem ubierania pupila jest jego tryb życia. Organizm  psa mieszkającego w domu nie ma możliwości przygotowania się do zimy.  I niezależnie od tego czy to jest mały York, Chihuahua  czy Bokser lub Amstaf, jest im jednakowo zimno. Psy podobnie jak ludzie narażone są na choroby związane z przeziębieniem.

                

Jak poznać, że psu jest zimno?

Niestety na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Oznaką mogą być dreszcze, niechęć do spacerów, katar. Najczęściej jednak pies nie da po sobie nic poznać. W milczeniu znosi zimno, przyzwyczajając się do  bólu. Aby ogrzać organizm jego krew musi krążyć szybciej, powodując wzrost ciśnienia. Problemy z tym związane pojawiają się z reguły dopiero w wieku starczym. Bóle stawów, nerek, choroby serca, złe krążenie krwi i inne…

                

W co ubierać psa?

Psy należny ubierać już w wieku szczenięcym. Początkowo należy wybierać miękkie t-shirty, koszulki, kamizelki. Należy stopniowo przygotowywać do założenia kurteczki  czy ciepłej bluzy. Garderobę psu należy zmieniać. Nie ma uniwersalnego ubranka na cały rok. Podobnie jak u ludzi. Na wiosnę koszulka, latem kamizelka przeciwko oparzeniom, jesienią ubranko przeciwdeszczowe, bluza, dres, zimą kurtka, kombinezon. Zawsze należy wziąć pod uwagę komfort psa, później wizerunek, chodź i to drugie nie jest bez znaczenia. Piesek musi mieć wygodę, swobodę ruchów i nie wyglądać na „dziwoląga”.

                 

Co ludzie powiedzą?

„Można  się tak przyzwyczaić do życia na uwięzi, że wolność niczego nie zmieni. Osioł, który przez długi czas stał uwiązany, nie ruszy z miejsca, kiedy sznur zniknie” R. Brett
Czasy, co ludzie powiedzą minęły bezpowrotnie. Żyjemy tu i teraz, a nasz piesek jest częścią rodziny. Dbamy o jego zdrowie i jego samopoczucie. Zapewniam, że ludzi, którzy swoich piesków nie ubierają zimą jest coraz mniej. Na spacerze można policzyć ich na palcach jednej ręki, ale i to się wkrótce zmieni.  Czy człowiek wychodzi zimą z domu w samym sweterku? NIE !!! Ubiera kurtkę. No właśnie!!!
Pies to żywe stworzenie, które czuje, marznie i odczuwa ból jak każdy inny ssak. Człowiek zabrał go do domu, dlatego jest mu winien opiekę i bezpieczeństwo. A troska o jego zdrowie powinna być priorytetem.

Zadbaj o komfort swojego pupila. Bedzie Ci niezmiernie wdzięczny. Na spacerach będzie mu ciepło i sucho. Świat potrzebuje ludzi, którzy kochają i dbają o zwierzęta. Ubranie psa to nie żadna fanaberia to konieczność zadbania o jego zdrowie.

Zdjęcia ubranek ze sklepu www.sklep.krainapsa.pl

 

Komentarze
Wczytywanie...