Sen psa

0 2 716

Czy nasz pupil śni? Zastanawiamy się: Czy pies podobnie jak człowiek ma marzenia senne?
Naukowcy stwierdzili, że mózgi ssaków są do siebie podobne.  Najwięcej podobieństw do mózgu człowieka ma mózg psa – najbardziej inteligentnego ssaka zaraz po człowieku. Skoro, więc człowiek ma marzenia senne to i pies też je ma.
Pies podobnie jak człowiek przechodzi różne fazy snu.

W jakiej fazie występują marzenia senne?

Jest to faza REM (rapid eye movements) – faza snu paradoksolnego, zwana także fazą szybkiego ruchu gałek ocznych.  Faza REM występuje kilkakrotnie podczas snu.  Stwierdzono, że małe pieski śnią więcej niż duże, a szczeniaki więcej niż seniorzy.

Czy można zaobserwować, że pies śni?

Oczywiście. Oddech psa staje się płytki, urywany, następują szybsze ruchy gałek ocznych, mięśnie wprawiane są w ruchy bezwarunkowe, następuje popiskiwanie, mlaskanie, warczenie czy szczekanie. Zdarza się także przebieranie łapkami, machanie ogonem…..

O czy śni pies?

Sny mają zawsze związek z tym, co dzieje się w mózgu.  Pies podczas marzeń sennych, podobnie jak człowiek przeżywa to, co spotkało go w ciągu minionego dnia. Jeżeli dzień był szczęśliwy, pełen wrażeń i zabaw to i sen jest radosny, jeżeli pies przeżył w ciągu dnia coś przerażającego to i sen może być koszmarny.


Czy należy budzić psa, jeżeli zaobserwujemy oznaki snu?

Budzenie psa podczas snu nie jest wskazane. Pozwólmy mu na przeżywanie pięknych chwil w krainie marzeń sennych. Może w tej chwili bawi się z nami, może goni jakiegoś pieska, a może kota, może je sobie smacznie. Jeżeli natomiast widzimy, że nasz przyjaciel ma koszmarny sen pogłaszczmy go, przytulmy, aby się uspokoił i poczuł nasze bezpieczeństwo.  Ta faza snu jest każdemu pieskowi potrzebna, jest niezwykle ważna dla zachowania zdrowia. Jego organizm regeneruje się, odpoczywa i przeżywa przy tym fajne psie przygody.


Czy mamy wpływ na marzenia senne naszego pupila?

Tak. Zapewnijmy pieskowi czyste, pachnące i wygodne miejsce do spania.  Zadbajmy o prawidłową temperaturę i wilgotność pomieszczenia. W ciągu dnia okażmy mu miłość i poczucie bezpieczeństwa. Znajdźmy czas na zabawę i spacer. W nagrodę dajmy fajny smakołyk. Wszystko to bowiem ma wpływ na piękne marzenia senne w fazie REM.

ŹródłA
– filmów: https://www.youtube.com
– zdjęcie: Iwo – www.krainapsa.pl
oprac. na podst. ksiązki S.  Coren „Tajemnice psiego umysłu”

 

 

 

Komentarze
Wczytywanie...