JAK TO JEST Z TĄ MIŁOŚCIĄ U PSA?

0 1 111

Najnowsze badania potwierdzają, że pies darzy człowieka takim samym uczuciem, jakie ma człowiek względem innego człowieka czy zwierzęcia. Czasami zastanawiamy się, dlaczego ludzie kochają jednych a drugich nie. Zastanawiamy się, co czuje pies, czy nas kocha i czy nam ufa.
Otóż za bliskość pomiędzy ludźmi odpowiada hormon oksytocyna. Dotyk własnego dziecka podnosi poziom oksytocyny u rodzica dwukrotnie. Podanie ręki nieznajomej osobie, zbliżenie się do niej powoduje także znaczne podniesienie oksytocyny. Podniesiony poziom hormonu pozwala na ufność wobec drugiej istoty, szczerość, hojność , ofiarność.

Co to jest oksytocyna?

Oksytocyna to cykliczny hormon peptydowy złożony z 9 aminokwasów, który uwalnia się okresowo. Oksytocyna to hormon miłości. Produkowana przez część mózgu nazywana jest podwzgórzem. Pod wpływem dotyku, przytulenia, kontaktu bezpośredniego, karmienia piersią, trzymania dłoni, tańcu, masażu ….zostaje uwolniona do krwi przez przysadkę mózgową. To ona przekazuje mózgowi informację „wszystko jest ok” . Kiedy oksytocyna jest uwalniana my czujemy się bezpiecznie.

Jak to jest w przypadku psa?

Podobnie jak w przypadku człowieka wystarczy chwila przytulenia, pogłaskania, a podniesiony poziom oksytocyny pozwala psu na ufność, chęć kontaktu i silną więź. Wyzwala w zwierzęciu potrzebę bliskości i silne przywiązanie. Dr Wojciech Glac – neurobiolog z Gdańska potwierdził, że oksytocyna uwalnia się podczas kontaktu i kiedy osoby lub inne ssaki przytulają się do siebie ich więź i miłość staje się silniejsza. Kiedy natomiast ustaje bliskość wówczas oksytocyny jest coraz mniej i więź staje się słabsza, aż zanika całkiem.
Wystarczą 3 minuty głaskania, poklepywania czy przytulania psa, aby oksytocyna zaczęła się wytwarzać zarówno u psa jak i człowieka. Naukowcy australijscy odkryli, że to właśnie oksytocyna jest wykorzystywana przez psy do odgadywania sygnałów wysyłanych przez człowieka. Nasze psy czytają nasze ruchy. Wiedzą, kiedy czujemy się źle a kiedy jesteśmy szczęśliwi. Poznają to po naszej mimice i ruchach ciała.

Komu wydziela się hormon oksytocyny?

Oksytocyna wydzielana jest wyłącznie przez organizmy ssaków. Wszystkim ssakom, szczególnie udomowionym psom i kotom pod wpływem bliskości i kontaktu z człowiekiem wydziela się hormon podobny do hormonu ludzkiego. Czasami dziwimy się, że króliki, chomiki, świnki, konie i inne zwierzaki ufają nam, przytulają się i czują się z nami bezpiecznie. Wytwarza się u nich oksytocyna, oczywiście dzięki naszej miłości do nich.

Przytulajmy się, dotykajmy i kochajmy, a będzie nam w życiu lepiej, bezpieczniej i przyjaźniej.

źródło zdjęcia: http://www.barkbusters.com/

Komentarze
Wczytywanie...