Czy psy płaczą?

0 19 614

Komunikacja psów jest jedną z najbardziej fascynujących i zastanawiających aspektów z naszego życia z psami. Pies nie posiada zdolności do wypowiadania się, ale są one tak samo komunikatywne, jak każdy człowiek . Niezależnie od tego, czy jest to język ciała, ruch i machanie ogonem ,czy też szeroki wachlarz zachowań , nasze psy prawie zawsze chcą nam coś powiedzieć. Wydaje się łatwo zrozumieć, kiedy pies jest zadowolony ,ale czy zdajemy sobie sprawę, kiedy są smutne lub cos ich boli? Czy psy mogą płakać i co dokładnie dzieje się z płaczącym psem?

To są proste pytania, ale także te nad którymi warto poważnie się zastanowić. Wobec braku uniwersalnego tłumacza psów, właściciele psów zastanawiają się i spekulują, jak interpretować zachowanie psa. Czy należy porownywac zjawiska , takie jak płacz, skomlenie, czy wycie z ludzkimi wyrazami krzyku lub płaczu? Bardziej przenikające lub precyzyjne pytanie brzmi: „Czy psy mogą płakać łzami jak ludzie?” Czy psy odczuwają ból, samotność lub żal poprzez płacz tak jak ich właściciele?

Zacznijmy od podstawowych informacji o psie płaczącym:

  1. Czy psy mają kanaliki łzowe?
  2. Czy psy mogą płakać jak ludzie?
  3. Czy wycie lub jęczenie psa jest oznaką płaczu?
  4. Czy psy reagują na nasze łzy?

Czy psy mają kanaliki łzowe?

Praktycznie każde zwierzę z oczami ma kanały łzowe. Oczy psa z pewnością wydalają łzy i mają ten sam cel praktyczny, co robią u ludzi. Istnieją trzy główne kategorie łez. Zarówno ludzkie, jak i psie oczy tworzą dwa: podstawowy i refleksyjny. Podstawowe łzy są produkowane i wydawane stale, ale bardzo powoli. Trzymają oczy wilgotne. Refleksyjne łzy zapewniają ochronę oczu i szybciej płyną w odpowiedzi na obecność substancji drażniących i alergenów. Te łzy utrzymują oczy psa w czystości przed kurzem lub innymi zanieczyszczeniami.

 

Czy psy mogą płakać jak ludzie?

Poznaliśmy dwa z trzech rodzajów łez, co to jest trzecim? Trzecim rodzajem są to łzy psychiczne lub emocjonalne. Emocjonalne łzy są wytwarzane nagle i w większej ilości niż podstawowe lub refleksyjne. Pojawiają się w momentach wielkiego uczucia. Czy psy mogą płakać w odpowiedzi na bodźce emocjonalne w taki sam sposób jak my? To ważne rozróżnienie, a nasza ciekawość prowadzi nas do rozróżnienia między koniecznością biologiczną a tym, co możemy nazwać „prawdziwymi” łzami.

Czy pies płacząc wielokrotnie wyraża nerwy, współczucie lub ból?

Odpowiedź jest złożona i niezadowalająca dla tych, którzy chcą zobaczyć nasze przeżycia życiowe odzwierciedlane przez nasze psy. Kanały łzowe psów nie działają w ten sposób, ani z tych samych powodów co u ludzi. Nie ma natomiast wątpliwości, że psy mają uczucia, doświadczają i wyrażają te emocjonalne stany na różne sposoby. Płacz jest ludzkim zachowaniem. Jest on pojęciem i zjawiskiem nieznanym w świecie zwierząt.

W przypadku psów mówimy nie tyle o płaczu co o łzawieniu, które może być spowodowane zadrapaniem lub podrażnieniem rogówki, albo nawet zatkaniem przewodu nosowo-łzowego. Łzy zbierają się wtedy pod powiekami zwierzęcia i wypływają na zewnątrz oka, zamiast normalnie spływać do nosa.

Czy wycie lub jęczenie psa jest oznaką płaczu?

Psy poprzez, szczekanie, jęk, skomlenie i wycie mają tendencję do wyrażenia potrzeb lub spełnienia ich pragnień . Wokalizacje psów są przeważnie komunikatywne, a nie emocjonalne. Psy skomlą i piszczą kiedy chcą żywności lub wyjść na spacer.

Szczekają i wyją gdy wyczuwają nieznajomych lub wyczuwają zagrożenie. Psy uczą się zachowań, gdy odkryją, że pewne hałasy przynoszą pożądane efekty, może stać się to nie tylko powtarzającym zjawiskiem , ale manipulacyjnym. Można śmiało powiedzieć, że wycie, szczekanie czy skamlenie są podobne, ale nie równe z ludzkim płaczem.

Czy psy reagują na nasze łzy?

Gdy człowiek płacze, niemal pewnym jest, że pies zareaguje.

Psy są szczególnie wyczulone na ludzkie łzy – pokazują ostatnie badania opublikowane w „Animal Cognition”.
Londyńscy naukowcy odkryli, że psy są bardziej skłonne podchodzić do osób płaczących niż do osób mówiących. Zazwyczaj reagują na płacz uległą postawą typową dla zachowań empatycznych: schowany ogon czy pochylona głowa.

Naukowcy co prawda podkreślają, że nie ma dowodów na to, że psy rzeczywiście rozumieją nasz ból i czują empatię, a być może po prostu nauczyły się takiej reakcji ze względu na wzmocnienia, jakie potem uzyskują (np. głaskanie, okazywanie wdzięczności, uczuć). Choć większości właścicieli psów wystarczy prawdopodobnie spojrzenie czworonoga, by wiedzieć swoje.

Czy miałeś/aś jakieś doświadczenia ze swoim pieskiem, który wyrażał żal lub troskę w sposób, który wydawał się ludzkim zachowaniem? Podziel się swoimi przeżyciami w komentarzach!

Komentarze
Wczytywanie...