CZY PSY NAPRAWDĘ KOCHAJĄ?

0 2 312

Kocham psa. Pies mnie kocha.
Jak to jest z tą miłością do psa i z miłością psa do człowieka.

Czy zwierzaki potrafią kochać? Pytanie to nurtuje wielu naukowców.
Prof. Paul Zak przeprowadził dokładne badania najpierw nad mózgiem ludzkim, później nad mózgiem ssaków.
Zadał sobie proste, zwykłe pytanie: co dzieje się w mózgu pod wpływem dobrych uczynków i zachowań. Otóż pod wpływem obcowania z bliskimi ludźmi, okazywanej dobroci i szacunku wytwarza się hormon oksytocyna. Osoba staje się radosna, ufna, szczęśliwa, a kiedy jest szczęśliwa to chce jak najdłużej i jak najczęściej przebywać w otoczeniu osób, które dają jej tę radość.

Czy człowiek naprawdę  kocha psa?

Prof. Zak zbadał, że człowiek wytwarza hormon oksytocyny nie tylko w bliskości kochanych osób ale także w bliskości zwierząt. Badania potwierdziły, że ludzie darzą zwierzęta miłością podobną, jak nie taką samą, jak do ludzi.  Kiedy piesek choruje- płaczą, wydają duże sumy pieniędzy na ratowanie życia pupila, traktują go jak członka rodziny. To właśnie nazywa się prawdziwa miłość człowieka do zwierzaka, ale to zwierzęta sprawiają, że ludziom wydzielają się hormony miłości i przywiązania.

Czy pies jest skory do miłości?

Skoro ssaki wytwarzają taki sam hormon oksytocyny jak człowiek to i kocha tak jak człowiek. Udomowione zwierzaki, które często obcują z ludźmi kochają ich z całego serca. Bliskość człowieka, głaskanie, czułość, wspólne zabawy, wspólne łóżko powodują, że tych hormonów wywarza się u nich niesamowicie dużo. Pies staje się ufny, radosny, szczęśliwy, całkowicie poddany człowiekowi. To ludzie sprawiają, że zwierzętom wydzielają się hormony miłości i przywiązania.

Czy zwierzęta darzą się miłością?

Otóż tak. Najnowsze badania wykazują, że pomiędzy nimi występuje także wielka, prawdziwa miłość. Miłość wśród tego samego gatunku i miłość pomiędzy gatunkowa. Wszystko uzależnione jest od biochemicznej podstawy bliskości i przywiązania zwierząt.
Miłość ma w sobie wielką moc. Kochajmy się zatem nie tylko w Walentynki 🙂

 

Komentarze
Wczytywanie...