sara na a

Czipowanie psa. Proste czy skomplikowane? Rejestracja w Bazie Danych wszystkich czipów czy tylko niektórych?  Jak nie zgłupieć w niefortunnym gąszczu informacji czy ich braku?

Zaczynamy:

Na stronie BAZY DANYCH SAFE- ANIMAL widnieje taki oto komunikat:  

Formularz Zgłoszeniowy Bazy Danych Safe – Animal

Uprawnia do rejestracji w międzynarodowej Bazie Danych SAFE – ANIMAL i EUROPETNET w Brukseli

UWAGA! Uprzejmie informujemy, iż w związku z pojawieniem się na polskim rynku mikroczipów nielegalnego pochodzenia, których numer zaczyna się od cyfr 900 rejestracja zwierząt oznakowanych w/w mikroczipami jest wstrzymana do odwołania.

Oficjalne stanowisko Międzynarodowej Bazy Danych SAFE – ANIMAL w sprawie braku możliwości rejestracji w bazie danych mikroczipów, których numery zaczynają się od cyfr 900 znajdziecie Państwo <TUTAJ>

Dlaczego o tym piszę?

Otóż mój pies dostał właśnie czip o numerze rozpoczynajacym się od 900. Nic o tym nie wiedziałam, dlatego informuję innych opiekunów czworonogów, aby sami dokonali wyboru czy chcą aby taki mikroczip został wszczepiony ich pupilowi, czy nie.

To TUTAJ, o którym pisze Safe-Animal  – mówi (CYTUJĘ)

Kod początkowy mikroczipa nie powinien zaczynać się od cyfr 900. Są to mikroczipy, którym nie nadano unikatowego kodu producenta przez Międzynarodowy Instytut d.s. Rejestracji Zwierząt ICAR w Rzymie. Instytut ten odpowiedzialny jest za kontrolę jakości i dopuszczenie do obrotu mikroczipów w krajach EU. Nadaje również specjalne numery producenta, które zakodowane są w mikroczipie w postaci trzech pierwszych cyfr np. 939… Jeśli mikroczip zaczyna się od cyfr 900… jest to sygnał, że któryś z podmiotów – najczęściej z Chin bądź z Tajwanu – wprowadza mikroczipy, którym nadano tzw. kod wspólny (testowy). ….

…kod początkowy 900 jest kodem wspólnym dla wielu dystrybutorów i w związku z tym nie pozwala to na jednoznaczne określenie kraju pochodzenia zwierzęcia poddanego elektronicznej identyfikacji…

Cytuję:

Lekarz weterynarii zawsze kieruje się najlepszą wiedzą i zawsze dokonuje zakupów w hurtowniach weterynaryjnych, które podlegają kontroli Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego oraz Inspekcji Weterynaryjnej. Mikroczipy kupowane w Internecie bądź z pominięciem licencjonowanych podmiotów, niestety nie podlegają żadnej kontroli. Lekarz weterynarii, do którego zwraca się hodowca z prośbą o zaczipowanie zwierzęcia przyniesionym przez siebie mikroczipem, powinien jednoznacznie odmówić jego wszczepienia.

Prawdą jest, że w Polsce  unikatowy kod mikroczipu – jako niepowtarzalny numer ICAR to kod 616.

Każde państwo UE ma swój unikatowy numer (np. Niemcy 276, Wielka Brytania – 826, Francja 250 itd. Po odczytaniu mikroczipa od razu wiadomo z jakiego kraju pochodzi pies.

Ale w Polsce nie ma  uregulowania prawnego. Dyrektywy unijne sobie a prawo polskie sobie. Dlatego też nie jest to  przestrzegane. Do obrotu zostały dopuszczone mikroczipy zaczynajace się od cyfry 9 czyli uniwersalne.  Dwie kolejne cyfry mikroczipu wskazują na producenta mikroczipu. I takie czipy też są legalne w Polsce. Np

941         FELIXCAN
947         BELCAM
956         TROVAN
968         AEG
972         PLANET ID
977         AVID
981         DATAMARS
982         ALLFLEX
985         DESTRON FEARING/MERIAL
953         CROMASA
967         EASY TRACK
Firmy te prowadzą własne bazy danych.

Natomiast mikroczipy z numerem 900 nie wskazują ani kraju ani producenta??

Czy są właściwe?
Czy Safe-Animal ma prawo odrzucać te mikroczipy?
 
Czy mikroczipy z numerem 900 są bezpieczne dla pieska?
Na podanych stronach widnieje informacja:
Często pojawiają się sygnały, że takie mikroczipy przestają działać, z uwagi na fakt przedostawania się do jego wnętrza płynów ustrojowych, które niszczą układ scalony mikroczipa. Finalnie takich mikroczipów nie można nigdzie zareklamować. Dodatkowo naraża to zwierzę na stres drugiego zabiegu, ewentualnych odczynów zapalnych, migracji mikroczipa i kolejnych kosztów”
Można zgłupieć? Można !!!
Czy to jest wojna producentów mikroczipów?
Czy rzeczywiście mikroczipy z numerem 900 są szkodliwe?
Czy rzeczywiście pochodzą z Chin i są bardzo niskiej jakości?
Dlaczego nie ma uwarunkowania prawnego odnośnie kodu przypisanego przez UE jako 616.
W Polsce każdy sobie rzepkę skrobie jak może i gdzie może. Gdybym o tym wcześniej wiedziała nigdy nie pozwoliłabym na umieszczenie suni takiego mikroczipu, nawet jeżeli on spełnia wymogi – bo nie wiadomo, ale skoro budzi kontrowersje to znaczy, że coś jest na rzeczy.

Gdzie jest prawda?

Decyzję wyboru mikroczipa pozostawiam wam – opiekunowie czworonogów.

Dla informacji piesków podaję kody mikroczipów państw UE

Polska – 616, Austria – 036, Belgia – 056, Chorwacja – 191, Czechy – 203, Dania -208, Francja -250, Hiszpania – 724, Holandia – 528, Litwa – 440, Niemcy – 276, Norwegia – 578, Szwecja – 752, Włochy – 380, Wielka Brytania – 826
Źródło:
http://psilos.org/safe-animal-formularz/
http://www.safe-animal.eu/index.php?id=148
http://chwiladlapupila.pl/informacje/problem-z-rejestracja-mikroczipa/
Informacje dodatkowe otrzymane z Poradni Weterynaryjnej.
Czip z numerem 900 jest dostępny na rynku polskim i nie został zakwestionowany przez Główny Inspektorat Weterynaryjny.  Skoro tak – jest chyba właściwy.
lipiec 2014

13 komentarzy do “Mikroczip i jego kod

 1. Prawo NIC nie mówi o tym jaki czip jest legalny a jaki nie. To wymysły handlarzy czipami! Wg prawa czip musi być umiejscowiony we właściwym miejscu i odczytywalny czytnikiem. Jeśli ktoś ma zaczipowane zwierzę innym czipem niż odczytywalne znormalizowanymi czytnikami, wówczas powinien umożliwić identyfikację zwierzęcia np. posiadając własny czytnik kompatybilny do czipa.
  Czipy z numerami 9000 są jak najbardziej legalne, (dostępne w polskich hurtowniach farmaceutycznych, gdyby nie były legalnym produktem medycznym nie byłyby tam towarem!!!) natomiast większa część mikroczipów rzeczywiście ma numer przyporządkowany do kraju implantacji; natomiast nie jest to istotne, bo jeśli przywieziesz już zaczipowanego psa zza granicy, to numer nie będzie adekwatny dla Polski. Najważniejsze aby czip był wszczepiony po lewej stronie szyi lub między łopatkami, był odczytywalny, a jego dane i dane właściciela zanotowane w odpowiedniej bazie danych.

 2. Odniosę się jeszcze do tego, że każda z wymienionych wyżej firm produkujących i handlujących mikroczipami ma swoje bazy danych, więc jeśli tak firam przestaje istnieć, jej baza również. Jedyną prawnie i rzetelnie działającą bazą w Europie jest Europetnet z Brukseli, w różnych krajach są członkowskie bazy a w Polsce członkiem – założycielem płacącym składki do Europetnetu jest Polskie Towarzystwo Rejestracji i Identyfikacji Zwierząt. SafeAnimal wprowadza w błąd – nie jest formalnym członkiem Europetnetu, wykupiło rekordy w tej bazie (dla swoich czipów?), handluje mikroczipami prod. włoskiej, stąd zrobi wszystko by w bazie SafeAnimal były tylko ich czipy a ręsztę nazywa nielegalnymi… my też byliśmy w ten sposób oszukani. Z chińską jakością produkcji to też jakieś bajki – czipowaliśmy różnymi czipami i akurat dużo lepszej jakości i przy tym tańsze są mikroczipy innych firm niż te “zachwalane” jako legalne… Pozostaje mi wierzyć, że ktoś wreszcie ukręci łeb hydrze – skończy się handel czipami z zakładaniem setek baz bez zabezpieczenia danych osobowych, bez gwarancji jakie daje Europetnet.
  Agnieszka Kutrzuba

  • Dobrze wiedzieć, że mikroczip z numerem 900 jest bezpieczny dla psa. Wojna na górze o wpływy, handel wprowadza wielu włascicieli w błąd. Popieram aby zlikwidować bazy, bazki producentów. Powinna byc jedna ogólnopolska baza w Polsce.
   Jeżeli Safe Animal wprowadza ludzi w błąd to robi to na dużą skalę. Szkoda, że w tej kwestii istnieje tyle różnych informacji.

   Kochani, skoro nasz krainowy WET mówi, że ten mikroczip jest bezpieczny to ja w to wierzę i jestem spokojna o swoja Sarę. Dzięki za informacje :)

Dodaj komentarz